Nie, nie warto. Kiedy po raz kolejny dojeżdżasz do domu bezpieczny, cały i zdrowy, możesz śmiało powiedzieć: „dzisiaj niepotrzebnie założyłem kask”. Kask warto nosić w sytuacjach kryzysowych, podczas zderzeń, upadków, utraty równowagi… Wniosek? Koniecznie wkładaj kask, kiedy planujesz niebezpieczne zdarzenie na drodze!

Brzmi absurdalnie, prawda? To jasne, że nikt nie planuje tego rodzaju wydarzeń. W ten sposób możemy odkryć, że jednak kask warto nosić zawsze, kiedy tylko jest to możliwe. Tak na wszelki wypadek. Wielu z nas pewnie nigdy z tego nie skorzysta, a obecność kasku pozostanie bez znaczenia. Tego Wam wszystkim życzymy! Znacznie lepiej jest nigdy nie przekonać się, czy kask rzeczywiście spełnia swoje zadanie. Z kolei przekonanie się na własnej skórze, że kask jednak by się przydał w chwili, kiedy akurat go nie włożyliśmy… cóż, może być bardzo bolesne.

Czy zawsze warto nosić kask?

Przeciwnicy kasków często wspominają o tym, że kask chroni nas tylko przed niektórymi zdarzeniami. Pewnie, w kasku czy bez niego, nie mamy szans w starciu z TIR-em. Ba, nawet w zderzeniu z osobówką pędzącą 100 km/h sytuacja rowerzysty nie wygląda zbyt optymistycznie. Pamiętajmy jednak, że takie dramatyczne sytuacje to nie jedyne możliwe wypadki. Nagła awaria roweru, patyk wplątujący się między szprychy, wjeżdżający w nas niespodziewanie rowerzysta, awaryjne hamowanie przed pędzącym samochodem – te sytuacje nie brzmią już tak nieprawdopodobnie, prawda? Mogą zdarzyć się zawsze i każdemu. Nawet jeśli nie wydają się niebezpieczne, mogą przecież skończyć się uderzeniem w głowę, które, nie ukrywajmy, może mieć niezbyt przyjemne skutki.

Okazuje się, że jednak warto jeździć w kasku – jak najczęściej, na wszelki wypadek!